Uudised

Rahulikke jõule ja võidukat uut aastat, Ukraina! 20. detsember Tarmo Loodus

4.-5.detsembril käis kooli delegatsioon Ukrainas Volõõnia oblastis Vladimiris. Olime külas Ukraina Vladimir-Volõõnia kutsehariduskeskusel. Külaskäigu eesmärk oli tutvuda kooliga ja kaaluda edasisi koostöövõimalusi.


Kohale saabudes saime esmalt õhuhäire puhuks varjumisjuhised. Paljud kloostrite ja pühamute keldrid on seal täna pommivarjendid. Vladimir oli esimene linn, mis 24.veebruaril raketitabamuse sai. Õhuhäired on siin iga nädal, õnneks vaenlase rünnakute tabamusi mitte.

See ajalooline linn, mille esmamainimine pärineb 10.sajandiist, on olnud Ukraina ajaloos olulise tähtsusega. Täna on Vladimir 35 000 elanikuga rajoonikeskus. Sõjas on linnast rindele läinutest hukkunud üle 150 mehe. Linna peaväljakul mälestab linn oma kangelasi.

Olime Ukrainas armee aastapäeval. Pidustusi polnud, olid vaid kogunemised. Kutsekoolis osalesime armeeaastapäeva kogunemisel. Aktuse alatoon oli nukker, aga oma kodumaad ja võitlejaid tunnustav. Tuli minulgi aktusel sõna võtta ja Eesti jätkuvat toetust neile kinnitada. Karm oli vaadata lavalt noori mehi, kellest saavad varsti oma riigi kaitsjad. Meie kohalolek Ukrainale sellel tähtsal päeval oli märgiline, meie toetus neile oluline.

Kool on asutatud 1954 aastal ja on täna 800 õpilasega piirkonna suurim kutsehariduskeskus. Õpetatavad erialad on pea samad mis meie koolis. Nägime, et kool töötab paljuski rinde ja sõjaväe heaks - koolis remonditakse rindelt toodud masinaid, õmmeldakse sõduritele riideid, tehakse 200 sõdurile iga päev süüa, punutakse talviseid maskeerimisvõrke jne. Seda muide Eestist saadud võrkudega. Oluline oli tunnetada, et nad on oma võidus kindlad. Murekohaks oli EL läbirääkimiste alustamine. Mõnigi nende naaber pole ju nende poolt! Ungari. Täna on hea meel tõdeda, et läbirääkimised Euroopa Liiduga on heaks kiidetud. Ilma Ungarita. Soovime ukrainlastele läbirääkimisteks jõudu ja edu!

Leppisime kooliga kokku edasises koostöös. Kutsume nad kevadeks külla. Siis arutame edasised tegevused läbi ja sõlmime koostööleppe. Meil on tahe neid aidata.

Jõuluaeg on ootuse aeg. Sel aastal tähistavad ukrainlased jõule meiega koos. Soovime neile rahulikke jõule ja võidukat uut aastat! Soovime seda ukraina uusaastalauluga Shchedryk Svjata Vatra esituses.

Elagu Ukraina!

Tarmo Loodus

Kohale saabudes saime esmalt õhuhäire puhuks varjumisjuhised. Paljud kloostrite ja pühamute keldrid on seal täna pommivarjendid. Vladimir oli esimene linn, mis 24.veebruaril raketitabamuse sai. Õhuhäired on siin iga nädal, õnneks vaenlase rünnakute tabamusi mitte.

See ajalooline linn, mille esmamainimine pärineb 10.sajandiist, on olnud Ukraina ajaloos olulise tähtsusega. Täna on Vladimir 35 000 elanikuga rajoonikeskus. Sõjas on linnast rindele läinutest hukkunud üle 150 mehe. Linna peaväljakul mälestab linn oma kangelasi.

Olime Ukrainas armee aastapäeval. Pidustusi polnud, olid vaid kogunemised. Kutsekoolis osalesime armeeaastapäeva kogunemisel. Aktuse alatoon oli nukker, aga oma kodumaad ja võitlejaid tunnustav. Tuli minulgi aktusel sõna võtta ja Eesti jätkuvat toetust neile kinnitada. Karm oli vaadata lavalt noori mehi, kellest saavad varsti oma riigi kaitsjad. Meie kohalolek Ukrainale sellel tähtsal päeval oli märgiline, meie toetus neile oluline.


Kool on asutatud 1954 aastal ja on täna 800 õpilasega piirkonna suurim kutsehariduskeskus. Õpetatavad erialad on pea samad mis meie koolis. Nägime, et kool töötab paljuski rinde ja sõjaväe heaks - koolis remonditakse rindelt toodud masinaid, õmmeldakse sõduritele riideid, tehakse 200 sõdurile iga päev süüa, punutakse talviseid maskeerimisvõrke jne. Seda muide Eestist saadud võrkudega. Oluline oli tunnetada, et nad on oma võidus kindlad. Murekohaks oli EL läbirääkimiste alustamine. Mõnigi nende naaber pole ju nende poolt! Ungari. Täna on hea meel tõdeda, et läbirääkimised Euroopa Liiduga on heaks kiidetud. Ilma Ungarita. Soovime ukrainlastele läbirääkimisteks jõudu ja edu!

Leppisime kooliga kokku edasises koostöös. Kutsume nad kevadeks külla. Siis arutame edasised tegevused läbi ja sõlmime koostööleppe. Meil on tahe neid aidata.

Jõuluaeg on ootuse aeg. Sel aastal tähistavad ukrainlased jõule meiega koos. Soovime neile rahulikke jõule ja võidukat uut aastat! Soovime seda ukraina uusaastalauluga Shchedryk Svjata Vatra esituses.

Elagu Ukraina!

Tarmo Loodus