Tasub teada: kuidas valmistuda vastuvõtuvestluseks?

Vastuvõtuvestlus on suurepärane võimalus enda tutvustamiseks ning oma õpihuvi näitamiseks vastuvõtukatsetel. Vestluseks valmistumise võib jagada viieks etapiks, mis aitavad teha paremini läbimõeldud õpiotsuse.

 

Kooliga tutvumine
Enne vestlust tutvu põhjalikult meie kooliga. Uuri julgelt meie kooli ajaloo, õppekavade, koolielu ning õpilaste saavutuste kohta. Küsi julgelt lisainfot on tuttavatelt ning tule ja külasta kooli. See aitab Sul paremini mõista, kuidas meie kool saab Sinu haridusteed ja tulevikuplaane toetada. Kooli tundmaõppimine tuleb kasuks ka vastuvõtuvestlusel, sest see näitab meile, et Sa oled pühendunud õppimisele meie koolis.
Erialadega tutvumine
 Meie kool pakub mitmekülgseid ja põnevaid erialasid, mille spetsialistid on tööturul kõrgelt hinnatud. Tähtis on aga veenduda, et eriala just Sulle sobib. Selleks uuri õppekavast, milliseid teadmisi ja oskusi õpingute käigus omandad. Uuri, millised on sellel ametiala töötingimused ja karjäärivõimalused. Küsimuste korral pöördu julgelt meie poole. Vajadusel pakume karjääri- ja õppenõustamist.
Erialavaliku tegemine
Korraga saad Sa kandideerida kuni kahele erialale. Erialavaliku tegemisel on oluline kaaluda nii oma huvisid kui ka tulevikuplaane ja -võimalusi. Vastuvõtu vestlusel tahame me veenduda, et Sa oled oma valiku hoolsalt läbi mõelnud ning tead, mida ja milleks oled õppima tulemas. Seega küsi vestluse käigus julgelt täiendavat teavet erialade kohta, et teha teadlikum valik. Kasuks tuleb lisaks nõutud dokumentidele olemasolevate soovituslike dokumentide esitamine, sest nende abil saad sa näidata oma huvi ja parimaid külgi tulevase õppijana.
Vestlusküsimusteks valmistumine
Vestlusel küsib vastuvõtukomisjon selliseid küsimusi, mis aitavad mõista, milline on sinu erialane õpimotivatsioon ja varasem kokkupuude erialaga. Küsimused puudutavad kindlasti kutseala ja valdkonna tundmist ning arusaamist eriala praktilisest tööst. Et õpingute jooksul tuleb läbida praktika mõnes ettevõttes, uuritakse ka sinu ootusi ja mõtteid praktikate osas. Kutsekeskhariduse õppijatelt uurime täiendavalt, kuidas nad on valmis õpinguid alustama, iseseisvalt õpilaskodus elama ning millist toetust kooli poolt ootavad. Mõtle enne vestlust, milliseid küsimusi võiks komisjon Sulle esitada. Ühtlasi mõtle, mida peaks komisjon Sinust teadma - millised on Sinu ootused ja vajadused ning tugevused õppijana.
Vestluspäeval
Vestluspäeval soovitame Sul olla rahulik, avatud ja aus. Esmamulje loeb, nii et vali riietus, mis on kohane koolikeskkonnale ning võta võimalusel kaasa dokumendid või isiklik portfoolio, kus on näiteid Sinu varasematest projektidest, saavutustest või muudest olulistest kogemustest. Vestlusel ole valmis jagama oma kogemusi, huvisid ja tulevikuplaane. Samuti võta aega, et esitada küsimusi meie kooli ja erialade kohta. Meie eesmärk on luua vestluse käigus avatud ja toetav keskkond, kus saame teineteist paremini tundma õppida.

 

Avaldatud 01.02.2024. Viimati muudetud 02.04.2024.