Intervjuu IT- süsteemide eriala võitja Ramses Laursooga

Loomise kuupäev 07.03.2023

IT-süsteemide nooremspetsialisti Eesti kutsemeistrivõistlused võitis sel aastal meie kolmanda kursuse õpilane Ramses Laursoo. Küsisime temalt õpingute ja toimunud võistluste kohta.

Miks otsustasid õppida IT-süsteemide nooremspetsialistiks?

Põhiliselt valisin oma õpinguteks IT, kuna ma nagunii veetsin kogu oma vaba aja sellega tegeledes ning kuna see oli mu esimene valik ja sain kohe sisse, siis muud midagi uurima ei hakanudki. IT poolest ütleks, et kõik sai alguse, kui ma veel väga noor olin, oskasin inglise keelt selgelt rääkida ja lugeda telesaadete ja videomängude pärast (nüüd on juba tehtud C2 eksam ära), ning sealt edasi hakkasin netis surfama inglise keeles, kuna eestikeelne pool oli palju tühjem, tutvusin paljud erinevate asjadega, millest üks oli IT.

Osalesid hiljuti Noore Meistri võistlustel. Milliste mõtete või ootustega võistlusele läksid?

Võitmises ei olnud üldse kindel, aga kui aus olla, siis peamine mõte, mis ma endaga kaasa võtsin, oli see, et kui ma seda võistlust ei võida, see oleks olnud suur ajaraisk, arvestades, kui kaua ma selle jaoks ette valmistasin. Ja kuna ma oma võidus kindel ei olnud, olin terve aeg üsna ärevil.

Mis Sulle võidu tõi?

Ettevalmistamine. Ülesanded olid meile juba ette antud ning selle tõttu oli väga hea harjutada. Kuu aega enne võistlust alustasin ning kooli kõrvalt üritasin iga päev 3-5 tundi kulutada harjutamisele, et kõik oleks võimalikult hästi meeles. Selle poolest ka vedas, et kaks nädalat neljast olid vabad, kuna praktika oli just lõppenud. Iga päev ma ka ei harjutanud, paar puhkepäeva oli ka sees, Kokku ütleks, et kulutasin kusagil 90-100 tundi ettevalmistamisele.

Mida võistlustel osalemine on Sulle andnud?

Paar auhinda, päris palju erialast kogemust, põhiline, mida ma sealt sain, oli teadmine, et mu mälu ei ole nii halb, kui ma enne arvasin. Enne ma ei oleks uskunud, et suudan nii palju asju nii kiiresti ja nii hästi meelde jätta.

Sinu juhendaja Priit Paap ütles ka, et Sa harjutasid võistlusteks tõesti palju. Kas oma vaba aja veedad sa ka meeleldi arvutis? Kui jah, siis mida tehes?

Veedan praktiliselt kogu oma aja arvutis ikka. Ega ma ei valinud seda eriala palga pärast, valisin, kuna mulle nagunii meeldib oma aega sellega tegeledes veeta. Vabal ajal ma siis tegelen näiteks programmeerimisega, IT vidinate, näiteks ruuterite, arvutijuppide kohta uurimisega. Kõike selle laadset, kuna on üsna palju asju, mille kohta IT-s uurida saab.

Millised huvid ja hobid Sul lisaks IT-le veel on?

Peaaegu kõik mu hobid on ikka arvutis tehtud, aga edasi nende poolt väga midagi öelda ei soovi, väga palju erinevaid suvalisi asju on küll, aga täpsustama ei hakka. Täitsa arvutitest väljaspool, kui aus olla, ainuke päris hobi on ainult lugemine, ei tunne küll eriti puudust millestki ja arvutis on nagunii alati midagi uut ja huvitavat  leida.

Aga räägime õpingutest. Milline see IT-õpe on? Kas Sa istud päevad läbi arvutis või paigaldad erinevaid seadmeid?

Tänulikult, minu arust on praktiliselt kõik õpingud kas arvuti või laua taga. Laua taga, kuna meil on ikka päris palju tavalisi koolitunde nagu kirjandus, eesti keel jne ning arvuti taga, kuna peaaegu kõik teised tunnid on seotud arvutitel paigaldatud asjadega. Ainsad erandid on kehaline kasvatus ning arvutite kokkupanek, mis meil on paar korda olnud. Kehalise vastu pole mul midagi, aga arvutite kokkupanek mulle eriti ei meeldi, alati on mingi suvaline probleem sees, mis arvatavasti võtab paar tundi, et üles leida.

Kes on koolis sinu lemmikõpetaja ja miks?

Lemmikõpetaja on kohe kindlasti Priit Paap, see, kes võistlusel mind juhendas. Mulle meeldib tema suhtumine tundides ning ei leia, et tema õpetamisel oleks midagi viga, midagi muud nagu rohkem tahta polegi. Mõned ained küll venivad veidi liiga pikaks, aga ega seal midagi muud teha pole, kui klasside kaupa õpetata, kõik liiguvad oma tempos ja peab nendega arvestama.

Kutseõppes on suur osakaal praktilisel õppel ja tööl. Kas õppimine on seetõttu Sinu meelest lihtsam või keerulisem?

Lihtsam kindlasti.

Kas õpingud või praktikal käimine on andnud Sulle ka arusaamise, millist tööd sa soovid tulevikus teha?

Kindlat arusaamist nad kahjuks andnud ei ole, mõtlen ikka veel, kas tulevikus keskenduda programmeerimisele või midagi rohkem süsteemi administreerimise laadset, arvatavasti ei oleks mul probleemi kummagagi, aga lihtsalt ei oska hetkel täpselt öelda.

Viimati muudetud 07.03.2023.